Kredi Dayı
Sera Kurma Kredisi Veren Bankalar
Yazar: - 02 Nisan 2020
2.956
0

Sera kurmak ve seracılıkla ilgilenmek isteyenlere de destek veren bankalar, sera kurma kredisi adı altında sermaye amaçlı kredi fırsatı sunuyor. Sera kurma kredisi kullanan kişiler, hayallerini gerçekleştirmek için gerekli sermayeye kolayca sahip olabiliyor. Bu yazımızda Sera Kurma Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

Seracılık ile uğraşmak isteyen kişilerin mutlaka bir sermayeye sahip olması gerekir. Sermayesi bulunmayan kişiler ise sera kurmak için bankalardan destek almaya çalışır. Günümüzde bazı bankalar, sera kurmak isteyenlere yönelik kredi fırsatı sunmaktadır.

SERA KURMA KREDİSİ NEDİR?

Sera kurma kredisi, seracılık ile uğraşmak isteyen ve var olan serasını biraz daha geliştirmek isteyen kişilere yönelik hazırlanmış bir kredi türüdür. Sera kurma kredisi sayesinde seracılık için gerekli olan maliyetin 75’lik kısmı kolaylıkla karşılanabilir. Genel olarak 120 aya varan vadelerle sunulan sera kurma kredisi, ayda bir, 3 ayda bir, 6 ayda bir ya da 12 ayda bir ödeme seçenekleri ile geri ödenebilir.

Günümüzde bazı bankalar, seracılık ile uğraşmak isteyenlere yönelik kredi sunmaktadır. Örtü altı tarım kredisi olarak da adlandırılan sera kurma kredisi güncel olarak 7 yıl vadeli ve 2 sene geri ödemesiz şekilde kullanılabilir.

SERA KURMA KREDİSİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Sera kurma kredisi almak isteyen kişilerin öncelikle belirlenmiş belgeleri hazırlaması gerekir. Sera kurma kredisi için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

 • Çiftçilik belgesi
 • Kontrollü örtü altı kayıt sistemi belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Seraya ait ekspertiz belgesi
 • Yeni yapılacak seraya ait tadilat ve proforma fatura belgeleri
 • Bankanın gerek görmesi halinde ilave belgeler ve teminat

SERA KURMA KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Sera kurma kredisi almak isteyen kişiler bazı bankalar üzerinden bu krediye başvuruda bulunabilirler. Sera kurma kredisi veren bankalar şu şekilde sıralanır;

 • Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • TEB
 • Finansbank
 • Şekerbank
 • Yapı Kredi Bankası

ZİRAAT BANKASI SERA KURMA KREDİSİ NASIL ALINIR?

Ziraat Bankası sera kurma kredisi, en çok talep gören kredilerden birisidir. Ziraat Bankası üzerinden sera kredisi alabilmek için en az 1 dekar büyüklüğünde seraya sahip olmak gerekmektedir. Sera kurmak isteyenlere de serasını büyütmek isteyenlere de destek sunan Ziraat Bankası, toplamda 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak kredi vermektedir. Ziraat Bankası sera kurma kredisi yatırımın %75’i oranında sunulmaktadır.

DENİZBANK SERA KURMA KREDİSİ NASIL ALINIR?

Denizbank sera kurma kredisi,  devlet tarafından desteklenen örtü altı tarım faaliyetlerine yönelik hazırlanmış bir kredi türüdür. Denizbank üzerinden alınacak sera kurma kredisi 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak alınır. Denizbank’ tan alınacak olan sera kurma kredisi, sera maliyetinin %75’i oranında hesaplanarak müşterilere sunulmaktadır. Sadece sera kurmak isteyenler değil serasını büyütmek isteyenler de bu krediden yararlanabilir.

TEB SERA KURMA KREDİSİ NASIL ALINIR?

TEB sera kurma kredisi, sera kurmak ya da var olan serasını geliştirmek isteyenlere yönelik verilir. TEB üzerinden alınacak sera kurma kredisi 60 ay vadeli olarak çekilebilmektedir. Kredi başvurusunda bulunan müşterileri ödemelerini ister eşit taksitler halinde ister esnek ödeme imkanları ile alabilmektedir. TEB sera kurma kredisi almak için belirlenmiş olan belgeleri hazırlayarak şubeye gitmek gerekir.

FİNANSBANK SERA KURMA KREDİSİ NASIL ALINIR?

Finansbank sera kurma kredisi, sera kurmak isteyenlerin ya da serasını geliştirmek isteyenlerin başvurusuna açıktır. Finansbank, sera kurma kredisinde sera maliyetinin %85’i oranında kredi fırsatı sunmaktadır. 36 aya varan vadelerle alınan bu kredi için gerekli belgeleri hazırlayarak şubeden başvuru yapmak gerekir.

ŞEKERBANK SERA KURMA KREDİSİ NASIL ALINIR?

Şekerbank sera kurma kredisi, sera yapımı ve modernizasyon kredisi adı altında sunulmaktadır. Şekerbank sera kurma kredisine hem sera kuracaklar hem de var olan serasını geliştirmek isteyenler başvurabilir. Şekerbank sera kurma kredisi, sera maliyetinin %75’i oranında verilir. Kredi almak isteyen üreticilerin en az 2 yıl tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Şekerbank sera kurma kredisi 60 ay vadeli olarak sunulur.

YAPI KREDİ BANKASI SERA KURMA KREDİSİ NASIL ALINIR?

Yapı Kredi Bankası sera kurma kredisi, sera kurmak isteyenlere ve serasını geliştirmek isteyenlere yönelik olarak sunulur. 12 aya varan vadelerle sunulan sera kurma kredisi, cazip taksit avantajları ile sunulmaktadır. Yapı Kredi Bankası sera kurma kredisi, gerekli belgelerin hazırlanması ve şubeden başvuru ile gerçekleştirilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ