Kredi Dayı
Seracılık Hibe Desteği Nedir, Nasıl Alınır, Kimlere Verilir?
Yazar: - 13 Mart 2021
89
0

Seracılıkla uğraşmak isteyenler için yeni bir hibe desteği açıklandı. Ziraat Bankası tarafından açıklanan hibe desteği kapsamında uygun geri ödeme koşullarına sahip düşük faizli kredi çekmek mümkün olacak. Bu yazımızda Seracılık Hibe Desteği Nedir, Nasıl Alınır, Kimlere Verilir? Sorularına cevap vereceğiz.

Ziraat bankası, seracılık ile uğraşmak isteyen müşterilerine özel bir kredi kampanyası hazırladı. Kampanya kapsamında mevsimlere bağlı kalmaksızın bütün gir yıl boyunca üretim yapmak için seracılığı seçen yeni üreticilere uygun koşullar ile hibe desteği sunulacak.

SERACILIK HİBE DESTEĞİ NEDİR?

Seracılık Hibe Desteği, herhangi bir mevsime bağlı kalmadan her dönem suni tarım alanında faaliyet göstermek isteyen girişimcilerin bu isteklerini maddi anlamda daha kolay yerine getirmelerini sağlamak amacıyla verilen bir destektir.

Ziraat Bankası tarafından sunulan bu hibe desteği kapsamında üretilmesi planlanan mahsul için gerekli olan ışık sisteminin, ısının, nemin, suni havanın ve diğer ihtiyaçların karşılanmasını sağlamak için üreticilere destek sunulmaktadır.

SERACILIK HİBE DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Seracılık hibe desteği başvurusunda bulunmak isteyen üreticilerin öncelikle belirlenen başvuru şartlarına uygun olması gerekmektedir. Seracılık hibe desteği başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

 • Sera hibe desteği başvurusunda bulunan kişilerin ÇKS Belgesi sahibi olması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi sunmak
 • İkametgah ve varsa üreticinin üzerine kayıtlı tapu bulunması
 • Seracılık faaliyetlerini gerçekleştirmek için uygun bir araziye sahip olmak
 • Devlete vergi borcunun olmaması
 • En az iki tane kefili bulunmak
 • Kontrollü örtü altı üretim yapıldığına dair belge almak

SERACILIK HİBE DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Seracılık hibe desteği nasıl alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; seracılık hibe desteği almak isteyen üreticiler, gerekli belgeler ile birlikte en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Üreticilerin seracılık hibe desteği başvurusunda bulunması sonrasında çiftçilerin yapmış oldukları yatırımın %75’ i oranında 7 yıl vadeli olarak kredi çekmeleri mümkün olacaktır. Alınan seracılık hibe desteğinin ilk 2 yıl ödemesi yapılmayacaktır.

SERACILIK HİBE DESTEĞİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Seracılık hibe desteğinin avantajları şu şekilde sıralanır;

 • Tarım için yeterli olmayan bölgelerde tarımsal ekonomik faaliyetlerin verimliliği artar
 • Aynı yıl içerisinde birden fazla mahsul elde edilebilir
 • Herhangi bir mevsime bağlı kalmadan her dönem mahsul alınabilir
 • Mahsulün kalitesi artarken alınan randıman da artış gösterir
 • Dönemsel işgücü sorunu ortadan kalkar
 • Yılın her döneminde istihdam sağlanma şansı elde edilir

SERACILIK HİBE DESTEĞİ KİMLERE VERİLİR?

Seracılık hibe desteği kimlere verilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; seracılık hibe desteği seracılık ile uğraşmak isteyen ya da seracılık ile uğraşan ancak serasını yenilemek isteyenler için desteğe ihtiyacı olan üreticiler için sunulmaktadır.

Seracılık desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerin 18 – 40 yaş arasında olması gerekmektedir. 10 milyon TL’ ye kadar yapılacak olan yatırımlarda hazine desteğinden faydalanma şansına sahip olan üreticiler, yaptıkları yatırımın %75’i oranında hibe desteğinden faydalanma hakkına sahip olacaktır. Seracılık hibe desteğinden faydalanan üreticiler, %8,25 faiz oranı üzerinden hibe desteği alabilirler.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ