Kredi Dayı
SSK’sız Çalışan Kredi Kullanabilir mi?
Yazar: - 17 Nisan 2020
83
0

Ülkemizde birçok kişi SSK’lı bir işte çalışıyorken bunun yanında SSK’ sız çalışan da çok fazla kişi bulunur. Bankaların kredi verirken SSK olup olmadığına bakması göz önünde bulundurularak SSK’ sız çalışanlar kredi alıp alamayacağını merak etmektedir. Bu yazımızda SSK ’sız Çalışan Kredi Kullanabilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

SSK’ sı olmayan kişilerin en merak ettiği sorulardan birisi kredi çekip çekemeyeceği konusudur. Günümüzde birçok iş yeri ne yazık ki çalışanına SSK yapmadan çalıştırmaya devam etmektedir. SSK prim ödemesi yapılmamış olan kişiler, bankalardan kredi çekmekte oldukça zorlanırlar.

SSK ‘SIZ ÇALIŞAN KREDİ KULLANABİLİR Mİ?

SSK ‘sız Çalışan Kredi Kullanabilir mi sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; SSK’ sı olmayan bir kişinin kredi başvurusunda bulunması için öncelikle kendisine bazı soruları sorması gerekir. Bu sorulara olumlu cevap verebiliyorsa, bankadan kredi çekmesi mümkün olacaktır. SSK ‘sız Çalışan Kredi Kullanabilir mi sorusuna sorulacak sorular şu şekildedir;

  • Kredi çekersem zamanında ödeyebilir miyim?
  • Kredi kartım var mı?
  • İpotek edebileceğim mala sahip miyim?
  • Teminat isteğine cevap verebilir miyim?

Söz konusu sorulara olumlu cevap verebilen bir kişi SSK’ sız olsa dahi bankalardan kredi çekebilir. Bankalar, kişinin geçmiş bankacılık ilişkilerine, herhangi bir kredi ya da kredi kartı kullanıp kullanmadığına ve kullandıysa ödemelerini nasıl yaptığına bakar.

Bankaların diğer baktığı detay ise kredi talebine karşılık ipotek, teminat ya da kefil sunulup sunulamayacağıdır. Tüm bu taleplere olumlu şekilde cevap verebilen bir kişinin kredi çekmesinde herhangi bir engel olmayacaktır.

SİGORTASIZ KREDİ ALMA ŞANSIMI NASIL ARTIRABİLİRİM?

Sigortası olmayan kişilerin kredi alması için belirlenen konularda şartlara uygun olması gerekir. Bunun yanı sıra sigortasız kişilerin kredi alması için biraz daha dikkatli olması şanslarının artmasını sağlayacaktır. Sigortasız kredi alma şansımı nasıl artırabilirim sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

SSK’ sız olan kişilerin kredi alma şansını artırması için öncelikle kredi notunu yüksek tutması gerekir. Kredi notunun yüksek olması, bankaların sigortayı ikinci plana atmasını sağlayacaktır. Kişi, sigortasız olduğu dönemde bankadan kredi almak istiyorsa öncelikle tek bankaya başvuruda bulunmalıdır.

Kişinin kredi notunu yüksek tutmasının başlıca yolu, kredi ya da kredi kartı borçlarını düzenli ödemesi, banka üzerinden yapıyorsa fatura ödeme işlemlerini zamanında yapması olarak gösterilebilir. Bu noktalara dikkat eden kişilerin kredi notu yüksek olur ve sigortasız olsalar dahi kolaylıkla kredi çekebilir.

SSK ‘SIZ ÇALIŞANA KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

SSK ‘sız Çalışana kredi veren bazı bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar, başvuruda bulunan kişilerin sigortası olup olmadığına çok dikkat etmezler. Önemli olan kişinin yüksek kredi notuna sahip olmasıdır. SSK’ sız çalışana kredi veren bankalar şu şekilde sıralanır;

  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • Denizbank

Bu bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunan SSK’ sız kişilere 10 bin TL’ ye kadar kredi fırsatı sunulur. Kişinin daha yüksek kredi talebi durumunda kefil ya da teminat istenmesi söz konusu olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ