Kredi Dayı
Taksitli Alışverişte Kredi Kartına Nasıl İade Alırım?
Yazar: - 01 Eylül 2020
443
0

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde yapılan alışverişin iptal edilmesi durumunda karttan alınan tutar geri iade edilir. Ancak birçok kart sahibi bu iade konusunda tereddüt yaşar. Özellikle taksitli yapılan alışverişin geri ödemesinin nasıl yapılacağı merak edilir. Bu yazımızda Taksitli Alışverişte Kredi Kartına Nasıl İade Alırım? Sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi kartı artık hemen herkesin cebinde mutlaka bulunan banka ürünlerinden birisidir. Kredi kartı hemen her yerde rahat kullanım sağlama özelliği sayesinde her geçen gün kullanıcı sayısını da artırmaktadır. Kredi kartı ile yapılan alışverişler bazen iptal edilebilir. Böyle durumlarda akıllara iade tutarının nasıl geri alınacağı sorusu gelmektedir.

KREDİ KARTI İLE YAPILAN PEŞİN HARCAMALARDA NASIL İADE ALIRIM?

Kredi kartı ile yapılan alışveriş peşin ya da taksitle yapılmış olabilir. Her iki durumda da siparişin iptal edilmesiyle birlikte ödenen tutar karta geri iade alınır. Kredi kartı ile yapılan peşin harcamalarda nasıl iade alırım sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Kredi kartını kullanarak peşin alışveriş yapmış bir tüketici bu alışverişini iptal ettiği zaman devreye banka ve satıcı girmektedir. Satıcının yapılan işlemi iptal etmesinin ardından banka satıcıya ödenen tutarı geri karta iade edecektir. Bu ücretin iade süreci ortalama 1 – 8 gün arasında gerçekleştirilir. Bu süre bankaya göre değişmektedir.

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞTE KREDİ KARTINA NASIL İADE ALIRIM?

Kredi kartı ile yapılan yüklü tutarlı harcamalarda genel olarak taksitli alışveriş tercih edilir. Taksitli alışverişlerde geri ödeme de aynı peşin alışverişte olduğu gibi kolaylıkla yapılabilir. Ancak iki iade arasında ödeme farkı bulunmaktadır.

Taksitli Alışverişte Kredi Kartına Nasıl İade Alırım? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; taksitle alışveriş yapmış ve sonrasında alışverişi iptal etmiş olan bir kişi, geri iadeyi taksit sayısına göre geri alma hakkına sahip olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; 1000 TL tutarında 10 ay taksitli bir alışveriş yapan tüketici bu alışverişi iptal ettiği zaman, kredi kartına ücret iadesi aylık 100 TL olmak üzere 10 ayda gerçekleştirilecektir. Bazı bankalar, taksitli dahi olsa alışveriş ödemesinin tamamının iadesini gerçekleştirmektedir.

İADE İŞLEMİ SONRASI KAZANILAN PUANLAR NE OLUR?

Kredi kartı kullanıcıları, kartlarının anlaşmalı olduğu markalardan yapacakları alışverişlerde puan kazanırlar. Kazanılan puanlar, alışverişlerde harcanabilir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin iptal edilmesi durumunda kazanılan puanların ne olacağı da merak edilmektedir.

İade işlemi sonrası kazanılan puanlar ne olur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; iade işlemi sonrasında kazanılmış olan puanlar işlemin iptalinden dolayı kullanılamaz ve geçerliliğini yitirir. Örneğin; kredi kartı ile 500 TL ve üzeri alışverişlerde 100 puan kazandıran bir kampanyadan yararlanmış olan kart sahibi, bu alışverişinin 50 TL’ lik kısmını geri iade ettiği zaman yaptığı harcama 450 TL’ ye düşeceği için kampanyadan çıkmış olur ve bu durumda kazandığı puan da iade edilir.

KAZANILMIŞ PUAN HARCANDIYSA NE OLUR?

Kredi kartı ile yapılan işlem sonucunda kazanılmış olan puan harcandıysa, ancak işlem iptal edilerek para iadesi yapıldıysa o zaman işleyişin nasıl olacağı da merak edilen konulardan birisidir. Kazanılmış olan puan harcandıysa ne olur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Bir kart sahibi yaptığı harcamadan kazandığı puanı harcarsa ve ardından işlemi iptal ederek iade talebinde bulunursa, bu alışverişten kazanmış olduğu ve harcadığı puan kartına borç olarak yansıtılır. Örneğin; yaptığı alışverişten 50 TL puan kazanmış ve bu puanı harcadıktan sonra işlemi iptal etmiş bir tüketici, harcadığı 50 TL tutarındaki puanı borç olarak kartında görecektir. Banka, alışveriş karşılığında vermiş olduğu puanı iptal sonrasında geri alacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ