Kredi Dayı
Vefat Eden (Ölen) Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?
Yazar: - 30 Mart 2020
44
0

İnsanlar yaşamları boyunca temel ihtiyaçlarını karşılamak için bazen bankalardan kredi desteği alabilirler. Alınan bu kredi desteği sürecinde hayatını kaybeden kişiler de olmaktadır. Bir kişinin kredi borcu öderken vefat etmesi, akıllara borcunun ne olacağı sorusunu getirir. Bu yazımızda Vefat Eden (Ölen) Kişinin Kredi Borcu Ne Olur sorusuna cevap vereceğiz.

Bankadan kredi çeken ve ödeme süreci tamamlamadan vefat eden kişilerin mirasçıları kalan borcun ne olacağını merak eder. Vefat eden kişinin kredi borcu silinir mi, yoksa yakınlarından mı tahsil edilir sorusu merak uyandıran sorulardan birisidir.

VEFAT EDEN (ÖLEN) KİŞİNİN KREDİ BORCU NE OLUR?

Vefat Eden (Ölen) Kişinin Kredi Borcu Ne Olur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; vefat eden bir kişinin kredi borcunun durumu, kişinin hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığına göre sonuçlanır. Bankalar, kredi çeken müşterilerine ısrarla hayat sigortası yapmak ister. Bu sigortanın temel amacı kredi ödemesi sırasında yaşanabilecek vefat olayına karşı tedbir almaktır.

Vedat eden kişinin kredi borcunun ne olacağı tamamen kredi ile birlikte hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığı ile ilişkilidir. Bu nedenle kredi borcu olan kişinin vefat etmesi durumunda öncelikle hayat sigortası olup olmadığına bakılır.

VEFAT EDEN KİŞİNİN HAYAT SİGORTASI VARSA NE OLUR?

Vefat eden kilinin hayat sigortası varsa, bu sigorta kişinin kalan borcunun üstlenilmesi işlemini gerçekleştirir. Kredi çekimlerinde yaptırılan hayat sigortasının temel amacı, kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda ailesini mağdur etmemektir.

Özellikle konut kredilerinde çok etkili olan hayat sigortası, yaşanabilecek olumsuz bir durum ihtimaline karşılık mutlaka yaptırılmalıdır. Kişi kredi ile birlikte hayat sigortası da yaptırdıysa, vefat etmesi durumunda kredi ödemesinin kalanı sigorta üzerinden karşılanır.

HAYAT SİGORTASI HER DURUMDA GEÇERLİ MİDİR?

Kredi çeken kişilerin yaptırdıkları hayat sigortası, vefat durumlarında devreye girer. Ancak her vefat durumunda hayat sigortasının geçerli olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır. Hayat sigortasının geçerli olmadığı istisnai durumlar da bulunmaktadır.

Hayat sigortası her durumda geçerli midir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Kredi çekmiş olan kişinin intihar etmesi ya da ölümünde şüpheli bir durumun olması halinde hayat sigortası geçersiz olacaktır. Böyle durumlarda sigortanın geçerli olması için vefat eden kişiye otopsi yapılması söz konusu olabilir.
  • Kredi çekerken hayat sigortası yaptıran kişinin mevcut bir hastalığı var ise poliçeye mutlaka bunu ekletmesi gerekir. Vefat sonrası kişide bir hastalık olduğu tespit edilirse sigorta kredi ödemesini yapmayacaktır.

VEFAT EDEN KİŞİ HAYAT SİGORTASI YAPTIRDIYSA ÖDEME GERİ ALINIR MI?

Vefat eden kişinin kredi çekerken hayat sigortası yaptırmış olması durumunda vefatı sonucu ödemesini geri alması da akıllara gelmektedir. Vefat eden kişi hayat sigortası yaptırdıysa ödeme geri alınır mı sorusuna evet şeklinde cevap verilebilir.

Hayat sigortası, kredi borcunun tamamı için yapılmaktadır. Bu nedenle ödemesini tamamlamadan vefat eden kişinin o güne kadar ödediği kredi taksitlerini geri ödemek orundadır. Bu kapsamda sigorta şirketleri sözleşmedeki maddeleri öne sürerek ödeme yapmamak ya da bir kısım ödeme yapmak gibi sorunlar çıkartabilir. Bu durumlarda bir uzmandan destek almak doğru olacaktır.

VEFAT EDEN KİŞİ HAYAT SİGORTASI YAPTIRMADIYSA NE OLUR?

Vefat eden kişi hayat sigortası yaptırmadıysa, kredi borcunun kalanı mirasçıları tarafından ödenmelidir. Mirasçılar, vefat eden kişinin mallarını alabildiği gibi borçlarını da üstlenmek zorundadır. Kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda hayat sigortası yaptırmamış ise tüm borcu varislerine devredilir.

Mirasçılar söz konusu borcu ödemek istemiyorlarsa reddi miras yapmak zorundadırlar. Reddi miras, vefat eden kişiden kalan tüm varlıkların reddedilmesi anlamına gelir. Mirasçıların reddi miras yapması durumunda borçları ile birlikte varsa alacaklarından da vazgeçmesi gerekecektir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ