Kredi Dayı
Yüksek Faizli Konut Kredisi Çekenler 0.64’ten Yapılandırma Yapabilecekler mi?
Yazar: - 08 Haziran 2020
513
0

Yüksek faizle konut kredisi çekmiş olan tüketiciler, konut kredi faizlerinin oldukça fazla düşmesiyle bu faiz oranından yararlanabilme ihtimalin araştırmaya başladılar. Konut kredisi faizlerinin %0,64’e kadar gerilemesi, daha önce konut kredisi çekmiş olanları da umutlandırdı. Bu yazımızda Yüksek Faizli Konut Kredisi Çekenler 0.64’ten Yapılandırma Yapabilecekler mi sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs döneminde bankacılık sektöründe yapılan kolaylıklara bir yenisi daha eklendi. Tüketicilerin maddi ihtiyaçları için birçok avantajlı kredi fırsatı hazırlayan bankalardan bu sefer de konut kredisi için oldukça ilgi çekici bir kampanya haberi geldi.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞÜRÜLDÜ

Konut kredisinde yapılan yeni düzenlemenin ardından kredi faizleri oldukça gerilere çekildi. Tüketicilerin Corona virüs döneminde ekonomik olarak sıkıntı yaşamaması ve daha kolay ev sahibi olması adına birçok banka konut kredilerini sıfır evlerde %0,64’e, ikinci el konutlarda %0,74’ e kadar indirdi.

Konut kredi faizlerinin bu kadar düşmesi, daha önce kredi çekmiş olan tüketicilerin bu faizden yararlanma hakkına sahip olup olmayacağını akıllara getirdi. Yüksek faizle konut kredisi çekmiş olan tüketiciler, 0,64 kredi faizinden yararlanabilme ihtimallerini araştırmaya başladı.

YÜKSEK FAİZLİ KONUT KREDİSİ ÇEKENLER 0.64’TEN YAPILANDIRMA YAPABİLECEKLER Mİ?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen düşük faizli konut kredisi paketleri kısa sürede oldukça fazla ilgi görmeye başladı. Bir ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, düşük kredi faizi oranlarını kaçırmamak için bankaların yolunu tuttu.

Söz konusu 3 kamu bankası, müşterilerine sıfır ve ikinci el konutlar için düşük faizli kredi vermeye başladı. 12 ay ertelemeli ödemeye başlayacak olan vatandaşlar, sıfır evler için %0,64, ikinci el evler için %0,74 faiz oranı ile geri ödeme yapma hakkına sahip olacak.

Yüksek Faizli Konut Kredisi Çekenler 0.64’ten Yapılandırma Yapabilecekler mi sorusuna ise şu anda herhangi bir cevap vermek mümkün değil. Daha önce kredi çekmiş olan vatandaşların kredi yapılandırması yöntemi ile faiz oranını düşürüp düşüremeyeceği ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Konut kredisi çekmiş olan tüketicilerden gelen yoğun talebin ardından bankalardan kredi yapılandırması ile ilgili kısa sürede bir açıklama yapılması bekleniyor.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMASI NEDİR?

Konut kredisi yapılandırması, konut almak için bankadan kredi çekmiş bir tüketicinin farklı nedenlere bağlı olarak çektiği krediyi yeniden düzenlemesi olarak açıklanabilir. Konut kredisi çekmiş olan tüketiciler, kredi taksitlerini ödemekte zorlandığı zaman ya da konut kredisi faizleri düşürüldüğünde banka ile görüşerek tekrar yapılandırma talebinde bulunabilir.

Konut kredisi yapılandırmasında tüketiciye yeni düşük faiz üzerinden yeni bir kredi açılır. Eski kredi borcu kapatılan tüketici, yeni yapılandırılmış ödeme planı üzerinden ödemelerini yapmaya başlıyor. Bu sayede kredi yapılandırmasıyla birlikte tüketiciler çok daha kolay ödeme şansına sahip olmuş oluyor.

Yapılan son kredi düzenlemesinin ardından önceden yüksek faiz oranı ile kredi çekmiş olan tüketicilerin yeni kredi kampanyasında yararlanıp yararlanamayacağı ise henüz belirlenmiş değil.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ